اکتشاف معدن زمین شناسی اقتصادی(لاهیجان)

وبلاگ فارغ التحصیلان اکتشاف معدن و زمین شناسی اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان

برخی از این گوهر ها از مواد ارگانیک و برخی نیز از ساختارهای ارگانیک فسیل شده ساخته شده اند.

گوهرهای ارگانیک چیستند؟

گرچه اکثر گوهرها، موادی معدنی اند اما شماری از مواد ارگانیک نیز به عنوان گوهر در نظرگرفته می شوند. متداول ترین آنها عبارتند از مروارید، استخوان، کهربا، مرجان و عاج. این ها موادی ساخته شده بوسیله ارگانیسم ها هستند که به شکل گوهر و سایر اشیاء تزئینی برش می خورند.

کُلاژی رنگین از برخی از گوهرهای ارگانیک که در این مقاله خواهید دید. این گوهر ها به ترتیب از بالا سمت چپ به راست عبارتند از کهربا، آمولیت، فسیل مرجان، چوب سنگ شده، استروماتولیت (stromatolite) فسیل شده، صدف مروارید، دلارماسه ای فسیل، عقیق توریتِلا ، مروارید پرورشی آب شیرین (freshwater cultured pearls)، استخوان دایناسور فسیل شده، ماسه سنگ کرینوئیدی فسیل شده و مرجان قرمز. توضیحات بیشتر در ادامه خواهند آمد.

مواد ارگانیکی ای نیز وجود دارند که مینرالیزه شده اند (با کلسدونی، اپال، کلسیت، آراگونیت، پیریت و سایر مواد معدنی جایگزین شده و پرشده اند). گرچه این مواد به خودی خود ارگانیک نمی باشند، اما یک ساختار ارگانیک را حفظ می نماید. از این دست مواد می توان به چوب سنگ شده، فسیل مرجان، استخوان دایناسور و سایر ارگانیسم های فسیل شده یا اعضای ارگانیسم ها اشاره نمود.

در این مقاله ما یک گالری تصویری از گوهرهای ارگانیک را ارائه نموده ایم. برخی از این تصاویر موادی ارگانیک و برخی از آنها ارگانیسم های فسیل شده را نمایش می دهند.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم بهمن ۱۳۹۳ساعت 11:48  توسط هومن حاجی کریمی  | 

حقایقی در مورد مس

اطلاعاتی در خصوص کاربردها، منابع، عرضه ، تقاضا و تولید مس

چاپ مجدد از برگه اطلاع رسانی (Fact Sheet) سازمان زمین شناسی ایالات متحده ژوئن سال 2009 و ژانویه سال 2014

مس، فلزی که قرن های متمادی مورد استفاده قرار گرفته است. 

مس یکی از اولین فلزاتی است که بوسیله بشر استخراج و بکارگرفته شده است و از طلوع تمدن مشارکتی  حیاتی (vital contributions) برای حفظ و بهبود بخشی با جامعه داشته است. مس اولین بار در حدود 8000 سال قبل از میلاد در سکه ها و وسایل زینتی بکارگرفته شد و در حدود 5500 قبل از میلاد ابزارهای مسی به تکوین تمدن ازعصرحجرکمک نمود. این کشف که مس در ترکیب با قلع، مفرغ (برنز) را می سازد، سرآغاز عصر مفرغ در حدود 3000 سال قبل از میلاد دانسته می شود.

مس به راحتی کش آمده، قالبگیری شده و شکل می پذیرد؛ مس مقاوم در برابر خوردگی است و بطورکارآمدی حرارت و الکتریسیته را هدایت می نماید. به همین دلیل، مس برای بشر اولیه مهم  بود و این اهمیت همچنان ادامه دارد تا آن را مبدل به بهترین گزینه برای گستره ای از کاربردهای داخلی، صنعتی و تکنولوژی های بالا  بگرداند.

در سال 1886 مجسمه آزادی، بزرگترین کاربرد مس در یک سازه را به نمایش گذارد. برای ساختن این مجسمه حدود 80 تن ورقه مس برش کاری و برای ایجاد ضخامتی حدود 2.3 میلی متر(ضخامت دو پنی امریکایی روی هم) چکش کاری گردید. (تصویر ازA. Harris )

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یکم دی ۱۳۹۳ساعت 15:21  توسط هومن حاجی کریمی  | 

تقدیم به استاد عزیزم دکتر مهران فخرایی

کورندوم به صورت تاریخی به عنوان ساینده مورد استفاده قرار گرفته است اما عمده شهرت خود را به واسطه کانی یاقوت و یاقوت کبود بودن، بدست آورده است.

کورندوم چیست؟

 کورندوم کانی ای سنگ ساز بوده که در سنگ های آذرین، دگرگونی و رسوبی یافت می گردد. این کانی یک اکسید آلومینیم با ترکیب شیمیایی Al2O3  و ساختار بلورین هگزاگونال می باشد.

دو قطعه بلور کورندوم بدست آمده از هندوستان که در حال نشان دادن خصوصیت هگزاگونال بلورهای کانی ها  و جدایش قاعدگی (basal parting) می باشند.این نمونه ها قرمزرنگ بوده و ممکن است که "کورندوم یاقوتی" (ruby corundum) نامیده شوند. (تصویر از iStockphoto and Liss )

جدایش قاعدگی (basal parting): شکافته شدگی یا جداشدگی سنگ در امتداد صفحه قاعده ای ضعیف خاصی مانند صفحات ماکل های لایه لایه که کلیواژها یا رخ های حقیقی نبوده بلکه مشابه صفحات کلیواژ هستند، می باشد. مانند اسفن، پیروکسن یا کروندوم. جداشدگی قاعدگی همچنین تحت عناوین سودوکلیواژ یا کلیواژ دروغین نیز شناخته می شود.

این کانی به واسطه سختی و این واقعیت که گهگاهی به صورت بلورهای شفاف زیبایی در گستره وسیعی از رنگ ها یافت می گردد، بسیار مشهور است. سختی خیلی زیاد کورندوم سبب می گردد که این کانی، ساینده ای عالی بوده و هنگامیکه این سختی با بلورهای زیبا همراه شود یک کانی عالی جهت برش دادن گوهرها ایجاد می گردد. کورندوم های طبیعی و مصنوعی به واسطه سفتی، سختی و ثبات شیمیایی در گستره ی وسیعی از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. از آنها جهت ساختن بُلبرینگ های صنعتی، پنجره های مقاوم در برابر خراشیدگی ابزارهای الکترونیکی، قرص سیلیسیم (Wafer) برای تخته مدار ( :circuit boardsورقه ای پلاستیکی یا سرامیکی که عناصر یک مدار برقی روی آن قرار گرفته اند) و بسیاری مصنوعات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۳ساعت 17:28  توسط هومن حاجی کریمی  | 

دوکانی بسیار مشابه با ترکیبات شیمیایی همانند اما ساختارهای شیمیایی متفاوت

زوئیزیت و کلینوزوئیزیت چیستند؟

 زوئیزیت و کلینوزوئیزیت کانی هایی هستند که طی دگرگونی ناحیه ای  و آلتراسیون هیدروترمالی سنگ های آذرین،دگرگونی و رسوبی شکل می گیرند. در این محیط ها آنها به حالت توده ای و به شکل بلورهای منشوری در رگه هایی که شیست ها و مرمرها را قطع می کنند، بوجود می آیند. این دوکانی همچنین به شکل بلورهایی در پگماتیت هایی که در حاشیه پیکره های آذرین شکل می گردند نیزیافت می گردند.

این دوکانی، دی مورف (dimorphs : دوشکل) هستند. دی مورف ها کانی هایی با ترکیب شیمیایی یکسان اما ساختاربلورین متفاوت می باشند. زوئیزیت شکل ارتورمبیکی از Ca2Al3(SiO4)(Si2O7)O(OH) و کلینوزوئیزیت، شکل مونوکلینیکی از این ترکیب می باشد. این کانی های ویژگی های فیزیکی بسیاربسیار مشابه به شدت مشابهی دارند که تمایز آنها را در نمونه های دستی بسیار مشکل می گرداند مگر اینکه نمونه ها، بلورهایی خوش ساخت (well-formed) باشند. کلینوزوئیزیت یک سری محلول جامد (solid solution) را با کانی اپیدوتیت ایجاد می نماید که در آن، آهن می تواند جانشین آلومینیم گردد.

تانزانیت، شناخته شده ترین نوع زوئیزیت و یکی از محبوبترین گوهرهای جهان می باشد. این تانزانیت آبی متمایل به بنفش یک استثناء پَخ تراش شده بیضوی به وزن 8.14 قیراط و با اندازه 14.4 در 10.5 در 7.6 میلیمتر می باشد. بواسطه رنگ و شفافیت، این نمونه در زمره یک درصد تولیدات خاصِ شرکتِ تانزانیتوان قرارخواهدگرفت. (تصویر ازTanzaniteOne )

لطفاً جهت مطالعه ادامه متن بر روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه نهم آبان ۱۳۹۳ساعت 14:52  توسط هومن حاجی کریمی  | 

تانزانیت، گوهری آبی رنگ و محبوب است که تنها در منطقه کوچکی از تانزانیا به صورت اقتصادی تولید می شود.

تانزانیت چیست؟

تانزانیت نامی است تجاری که اولین بار بوسیله شرکت تیفانی اند کُو(Tiffany and Company) برای نمونه هایی از زوئیزیت (zoisite ) آبی رنگ با کیفیت گوهرین بکار گرفته شد. گرچه تیفانی می توانست این ماده را تحت نام کانیایش یعنی "زوئیزیت آبی" به فروش برساند اما آنها فکر کردند که نام "تانزانیت" توجه مشتریان را جلب کرده و خرید و فروش آن را در بازار تسهیل خواهد نمود.

دلیل نهادن نام "تانزانیت" بر این گوهر بدین سبب بود که تنها نهشته با اهمیت تجاری شناخته شده جهان  در شمال کشور تانزانیا وجود دارد. این نام منعکس کننده منشاء جغرافیایی محدود این گوهر می باشد. تمامی معادن در منطقه ای در حدود 21 کیلومترمربع (8 مایل مربع) در مِرِلانی هیلز (Merelani Hills) در مجاورت قاعده کوه کلیمانجارو و شهر آروشا (Arusha) واقع شده اند.

اگرچه تقریباً اغلب گوهرهای محبوب جهان شناخته شده اند و صدها سال است که مورد استفاده قرار گرفته اند، اما تانزانیت (در اندازه های تجاری) تا دهه 1960 میلادی شناخته نشده بود. در مدت زمان کوتاهی از آن زمان به بعد، تانزانیت مبدل به دومین گوهر محبوب پس از یاقوت کبود گردید. تانزانیت یکی از اندک گوهرهایی (ازهررنگی) است که در قرن گذشته کشف و مبدل به یک محبوبیت ترین ها گردید. این رشد سریع محبوبیت، اساساً بواسطه تبلیغات شرکت تیفانی ورنگ آبی زیبای تانزانیت ممکن گردید.

این تانزانیت به رنگ آبی متمایل به بنفش یک نمونه بیضوی پَخ تراش شده به وزن 8.14 قیراط واندازه 14.4 در 10.5 در 7.6 میلیمتر می باشد. برمبنای رنگ و شفافیت، این نمونه  در زمره یک درصدی بهترین تولیدات شرکت معدنکاری تانزانیتوان (TanzaniteOne Mining Ltd) که اصلی ترین تولید کننده تانزانیت جهان می باشد، قرار می گیرد. با مشاهده این سنگ درک این مطلب که چرا تیفانی، تانزانیت را "زیباترین سنگ کشف شده در 2000 سال اخیر" می نامد، آسان خواهد شد. سنگ هایی با چنین کیفیتی ممکن است بوسیله موزه ها، مجموعه داران یا طراحان لباس یا طرحان جواهرات خریداری گردد.(تصویر از:  TanzaniteOne)

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم مهر ۱۳۹۳ساعت 18:25  توسط هومن حاجی کریمی  | 

پیشگفتار

یک سیلیکات منگنز صورتی تا قرمز رنگ که به عنوان گوهر و کانه فرعی جهت استحصال منگنز مورد استفاده قرار می گیرد.

رُدُنیت چیست؟

رُدُنیت یک سیلیکات منگنز با ترکیب شیمیایی گوناگون است که اغلب حاوی مقادیر متنابهی آهن، منگنز و کلسیم می باشد. ترکیب عمومی آن (Mn,Fe,Mg,Ca)SiO3 می باشد. رُدُنیت اغلب همراه با اکسیدهای منگنز سیاه رنگ که ممکن است به صورت دندریت ها (dendrites: شاخه درختی ها)، پرکننده فضاهای خالی (fracture-fillings) یا زمینه ای در میان نمونه (matrix) ایجاد شوند. سایر نام های بکارگرفته شده برای رُدُنیت عبارتند از : اسپار منگنز(manganese spar)، مَنگانولیت (manganolite) و رُدآرسِنید (rhodarsenide).

رُدُنیت صورتی در زمینه ای از اکسید منگنز سیاه رنگ که به صورت کوژتراش، برش خورده است. رنگ صورتی این نمونه به گونه ای خاص زیباست و اکسید منگنز همراه با آن، پدیده ای معمول می باشد. قطر این نمونه کوژتراش شده، 28 میلیمتر می باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۳ساعت 11:57  توسط هومن حاجی کریمی  | 

یک گوهر غیرمعمولی: سومین کانی گوهرین سخت. گوهری با عالی ترین "چشم گربه". کانی تغییررنگ دهنده الکساندریت.

کریزوبریل چیست؟

کریزوبریل، کانی اکسید برلیم- آلومینیم با ترکیب شیمیایی BeAl2O4 می باشد. اگرچه تشابه اسمی دو کانی کریزوبریل و بریل می تواند سبب سردرگمی گردد  اما کریزوبریل به گونه بارزی متفاوت از سیلیکات برلیم- آلومینیم ((Be3Al2(SiO3)6 ) یعنی کانی ای که تحت عنوان "بریل" (beryl) شناخته می شود، می باشد.

 

کریزوبریل های پَخ تراش شده که گستره ای از رنگ های زرد و زرد- سبز را نمایش می دهند. بزرگی این سنگ ها که در سریلانکا تولید شده اند در حدود 4.3 میلیمتر و وزن هر یک از آنها 0.52 قیراط می باشد. وزن بسیار بالای سنگ هایی با چنین اندازه ای ناشی از  وزن مخصوص بالای کریزوبریل می باشد.

 

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هشتم فروردین ۱۳۹۳ساعت 0:13  توسط هومن حاجی کریمی  | 

یک گروه از کانی های سنگ ساز که در پوسته زمین یافت می گردند. یک کانی فراوان در جبه زمین. یکی از اجزاء سازنده بسیاری از شهاب سنگ ها.

الیوین چیست؟

 

الیوین نام گروهی از کانی های سنگ ساز می باشد که معمولاً در سنگ های مافیک و الترامافیک مانند بازالت، گابرو، دونیت، دیاباز(diabase) و پریدوتیت یافت می گردند. آنها معمولاً سبزرنگ بوده و ترکیبشان عموماً در گستره ای بین Mg2SiO4 و  Fe2SiO4می باشد. بسیاری از مردم با الیوین آشنایی دارند زیراکه الیوین یک کانی گوهرین سبزرنگ بسیار محبوب است که تحت نام پریدوت شناخته می شود.

 

بازالت همراه با زنولیت های الیوین که از جریان بازالتی در آریزونا بدست آمده است. این زنولیت ها اغلب حاوی بلورهایی از الیوین با رنگ و شفافیتی مناسب جهت بکارگیری به عنوان گوهر پریدوت می باشند. بزرگی نمونه فوق در حدود 7.6 سانتی متر است.

 

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم اسفند ۱۳۹۲ساعت 13:42  توسط هومن حاجی کریمی  | 

علیرغم داشتن نام مستعار "طلای احمق ها"، شگفت آور اینست که پیریت اغلب حاوی مقادیر متنابهی طلاست

پیریت چیست؟

پیریت (Pyrite : با تلفظ انگلیسی پایرایت )کانی ای به رنگ زرد برنجی همراه با یک جلای فلزی است. ترکیب شیمیایی آن سولفید آهن (FeS2) بوده و معمولترین کانی سولفیدی می باشد. پیریت که درمقادیری اندک هم در دماهای بالا و هم در دماهای پائین ایجاد می شود، در سنگ های آذرین، دگرگونی و رسوبی سرتاسر جهان یافت می گردد.

نام "پیریت" (pyrite) از واژه یونانی "پیر" (pyr) به معنای آتش، مشتق شده است. این نام به این سبب انتخاب گردیده است که می توان برای ایجاد آتش با کوبیدن پیریت به یک فلز یا جسم سختی دیگر جرقه های مورد نیاز را ایجاد نمود. همچنین قطعات پیریت به عنوان ایجاد کننده جرقه در تفنگ های با گلنگدن چخماقی (flintlock firearms) مورد استفاده قرار می گیرند.

بلورهای مکعبی پیریت روی یک مارن سنگ (marlstone) که از ناوایون استان ری اوهای اسپانیا (Navajún, Rioja, Spain) بدست آمده است. بزرگی این نمونه حدوداً 9.5 سانتیمتر می باشد. (تصویر از Carles Millan)

نام مستعار پیریت یعنی "طلای احمق ها" (Fool’s Gold) نامی بسیار مشهور است. با اینکه رنگ طلایی، جلای فلزی و وزن مخصوص بالای پیریت اغلب سبب می گردد که کاوشگران بی تجربه آنرا با طلا اشتباه بگیرند اما پیریت دراکثرموارد همراه با طلا می باشد. این دوکانی اغلب همراه با هم شکل گرفته و در برخی کانسارها، پیریت به حدی طلا در خود دارد که معدنکاری را توجیه می نماید.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 9:13  توسط هومن حاجی کریمی  | 

فراوانترین میکا که در گستره ای از مصالح ساختمان سازی و محصولات ساخته شده بکار می رود.

مسکوویت (Muscovite) چیست؟

مسکوویت رایج ترین کانی خانواده میکا بوده و یکی از مهمترین کانی های سنگ ساز موجود در سنگ های رسوبی، دگرگونی و آذرین می باشد. مانند سایر کانی ها به آسانی به صورت ورقه هایی، شکافته می شود. ورقه های مسکوویت در سطح خود جلایی صدفی تا شیشه ای دارند و در مقابل نور، شفاف و تقریباً بی رنگ بوده اما ته رنگی (tint) از قهوه ای روشن، زرد، سبز یا رنگ سرخ دارند.

خصوصیت جداشوندگی مسکوویت به ورقه هایی نازک و شفاف که گاهی تا چندین متر پهنا داشتند سبب گردید که بکارگیری به عنوان شیشه های پنجره، یکی از اولین کاربردهای مسکوویت باشد. در دهه 1700 میلادی مسکوویت را به همین منظور از پگماتیت هایی در نواحی اطراف مسکو در روسیه استخراج می نمودند. این شیشه ها را تحت عنوان "شیشه های مسکووی" (muscovy glass) می نامیدند و تصور می گردد که نام کانی "مسکوویت" برگرفته از همین واژه باشد.

مسکوویت تیغه ای با بلورهای صورتی رنگ بریل مورگانیت که از ایالت نورستان افغانستان بدست آمده است. اندازه این نمونه به طور تقریبی 5.9 در 4.8 در 3.4 سانتی متر می باشد. (تصویر از Rob Lavinsky)

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۹۲ساعت 11:17  توسط هومن حاجی کریمی  | 

کانی دگرگونی ای که بواسطه بلورهای دوتایی (ماکل) مشهور است.

استارولیت چیست؟ 

استارولیت (Staurolite) کانی ای است که معمولاً در سنگ های دگرگونی مانند شیست و گنیس یافت می گردد. این کانی هنگامی که شیل تحت تاثیر دگرگونی ناحیه ای به شدت آلتره می شود، شکل می گیرد. استارولیت اغلب همراه با گارنت آلماندیت، موسکویت و کیانیت (کانی هایی که تحت شرایط دمایی و فشاری مشابه شکل می گیرند) یافت می شود.

بلورهای استارولیتی که دوقلوی نفوذی 60 درجه ای (60-degree penetration twin) خاص استارولیت را شکل می دهند. بلندی این نمونه که از ایالت میناس گرایس (Minas Gerais) برزیل بدست آمده است، حدود 4 سانتی متر می باشد. (تصویر ازRob Lavinsky)

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهارم بهمن ۱۳۹۲ساعت 21:36  توسط هومن حاجی کریمی  | 

یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی که طی هزاران مورد استفاده قرار گرفته است.

ژیپس چیست؟

ژیپس (Gypsum) یک کانی تبخیری است که اغلب در کانسارهای رسوبی لایه ای به همراه هالیت، انیدریت، سولفور، کلسیت و دولومیت یافت می گردد. ژیپس (CaSO4.2H2O) بسیار مشابه انیدریت (CaSO4) می باشد. تفاوت شیمیایی آنها در اینست که ژیپس حاوی دو آب و انیدریت فاقد آب می باشد. ژیپس، متداولترین کانی سولفات می باشد.

ساتَن اسپار (Satin spar) گونه ای ژیپس رشته ای که از دِربی شایر انگلستان بدست آمده است. بزرگی این نمونه 10 سانتی متر می باشد.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ساعت 13:2  توسط هومن حاجی کریمی  | 

ویژگی ها و کاربردها

آزوریت چیست؟

آزوریت (Azurite)، کربنات مس به رنگ آبی سیر بوده و به عنوان کانه فرعی مس (minor ore of copper) مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ آبی این کانی آنرا مبدل به گوهر و سنگی تزئینی محبوب می گرداند. اما سختی پائین آزوریت، بکارگیری آن را به عنوان گوهر و سنگ تزئینی با محدودیت مواجه می سازد. آزوریت اغلب به همراه مالاکیت در منطقه اکسیدشده (oxidized zone) بالای نهشته های مس یافت می گردد.

آزوریت بدست آمده از تین تیک (Tintic) یوتا. بزرگی این نمونه 10 سانتی متر می باشد.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۲ساعت 9:49  توسط هومن حاجی کریمی  | 

خصوصیات این کانی و کاربردهای آن چیست؟

توده های زردرنگ گوگرد در پایانه ای در نزدیکی ونکوور، استان بریتیش کلمبیای کانادا. این گوگرد که از تاسیسات فرآوری نفت و گاز در استان آلبرتا بوسیله خط آهن به اینجا انتقال یافته است، درون دوبه ها ] barge: شناوری بدون موتور که بوسیله کشتی ها یدک کشیده شده، برای جابجایی حجم نسبتاً زیادی از مواد مورد استفاده دارد [ و کشتی ها بارگیری شده و به صورت فله ای انتقال می یابد. (تصویر از iStockphoto, teekaygee )

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۲ساعت 11:48  توسط هومن حاجی کریمی  | 

گارنت که به عنوان گوهری قرمزرنگ، بسیار مشهور است کاربردهای فراوانی داشته و به رنگ های بسیار دیگری نیز ایجاد می گردد

گارنت چیست؟

گارنت (Garnet)، نام گروهی از کانی های سنگ ساز بسیار متداول است. این کانی ها در سرتاسر جهان و در سنگ های رسوبی، آذرین و دگرگونی یافت می گردند. اغلب گارنت ها زمانی شکل می گیرند که سنگی رسوبی با محتوای آلومینیم بالا مانند شیل در معرض حرارت و فشاری قرار گیرد که جهت تولید میکا شیست یا گنیس به حد کافی زیاد باشد.

عمده شهرت گارنت به سبب بکارگیری آن به عنوان گوهر می باشد. گارنت در گستره وسیعی از رنگ ها شکل می گیرد اما سنتاً رنگ قرمز آن بسیار متداول است.

بسیاری به محض شنیدن نام "گارنت"، گوهری قرمز رنگ را به یاد می آورند اما دانستن اینکه گارنت به رنگ های بسیار دیگری نیز بوجود آمده و کاربردهای فراوانی دیگری دارد، سبب تعجب آنها می گردد. در ایالات متحده عمده ترین کاربرد صنعتی گارنت در سال 2012 عبارت بودند از 1-  برش کاری جِت آب (water jet cutting)، 35 درصد 2-  ماده ساب پاشی (abrasive blasting media)،30 درصد، 3- ریزدانه های تصفیه آب (water filtration granules)، 20 درصد 4-  پودرهای ساینده (abrasive powders)، 10 درصد.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم دی ۱۳۹۲ساعت 18:6  توسط هومن حاجی کریمی  | 

-        سوئد پس از ایجاد یک شکاف عظیم، مجبور به جابجا نمودن تمام یک شهر شده است.

-        شهر کیرونا (Kiruna) در شمالی ترین قسمت های کشور سوئد درحال آماده شدن برای تغییر مکان می باشد.

-    تصمیم برای این جابجایی در سال 2004 اتخاذ گردید و برای تقریباً یک دهه است که چگونگی و جزئیات آن در حال برنامه ریزی است.

-        شرکت بهره بردار آهن اعلان داشت که برداشت کانه های آهن بیشتر سبب ناپایداری شهر خواهد گشت.

-        سه هزار آپارتمان و خانه ویلایی طی دو دهه جابجا خواهند گردید.

جابجایی: ماموریتی در دست اقدام برای جابجایی شهری در سوئد پس از ایجاد شکافی عظیم، که بواسطه معدنکاری در زیر این شهر ایجاد گردیده است.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم دی ۱۳۹۲ساعت 1:39  توسط هومن حاجی کریمی  | 

به پاس تمام محبت ها، تقدیم به دکتر امیر عظیم زاده

هزاران سال است که به عنوان کانه مس، یک رنگدانه و گوهر بکارگرفته شده است

مالاکیت چیست؟

مالاکیت یک کانی هیدروکسید کربنات مس سبزرنگ با ترکیب شیمیایی Cu2(CO3)(OH)2 است. امروزه پس از گذرهزاران سال کارکرد به عنوان گوهر و ماده تندیس گری، مالاکیت همچنان محبوبیت خود را حفظ نموده است. رنگ سبز مالاکیت پایداربوده و هزاران سال است که از پودر مالاکیت به عنوان یک رنگدانه و عامل رنگ آمیزی (coloring agent) استفاده می گردد. مالاکیت یکی از اولین کانی هایی است که برای تولید فلز مس مورد استفاده قرار می گرفته اما امروزه از اهمیت کمتری برخوردار می باشد.

یک مالاکیت کوژتراش شده به ابعاد 30 در 40 میلیمتر که از ماده استخراج شده از معدنی در جمهوری دمکراتیک کنگو برش خورده است. این تصویر لایه بندی های عقیق سان را در رنگ های گوناگون سبز که در مالاکیت معمول است را نشان می دهد.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ساعت 12:26  توسط هومن حاجی کریمی  | 

عقیق چیست؟

عقیق گونه ای کوارتز ریز بلورین (microcrystalline) نیمه شفاف است و هنگامیکه کیفیت و رنگ مطلوبی داشته باشد به عنوان سنگی نیمه قیمتی استفاده می گردد. عقیق معمولاً بواسطه ته نشینی سیلیس از آب زیرزمینی در حفرات سنگ های آذرین شکل می گیرد. نهشته های عقیق به صورت لایه هایی هم مرکز پیرامون دیواره حفرات یا به صورت لایه هایی افقی از پائین ترین سطح حفرات به سمت بالا ساخته می شوند. این ساختار، الگو (طرح) نواری را که از مشخصه های بسیاری از عقیق هاست، ایجاد می نماید.

عقیق در گستره رنگی وسیعی از رنگ ها ایجاد می گردد که این رنگ ها عبارتند از : قهوه ای، سفید، قرمز، خاکستری، صورتی، سیاه و زرد. این رنگ ها بواسطه ناخالصی هایی ایجاد و به صورت نوارهای درونی متناوبی در عقیق شکل می گیرند. رنگ های متفاوت هنگامی تولید می شوند که آبی با ترکیبی مختلف به درون حفرات نشت نماید از اینرو نوارهای درون حفرات سیاهه ای از تغییرات شیمیایی آب هستند. این نوارها به عقیق ها رنگ ها و الگوهایی  تماشایی می بخشند که آنها را در نظر عموم محبوب می گردانند.

این پلاک عقیق صیقل خورده، تاریخچه ای جالب دارد. این گرهک در ابتدا با لایه بندی افقی سیلیس و سپس  به صورت هم مرکز و نهایتاً به گونه ای افقی پرشده است (تصویر ازGeology.com)

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم دی ۱۳۹۲ساعت 1:39  توسط هومن حاجی کریمی  | 

مورچه های کوچک در ایالت آریزونا و چند مکان دیگر به استخراج برخی از بهترین انواع گارنت مشغولند!

گارنت اَنتهیل چیست؟

برخی از گوهر ها توجه بسیار زیادی را به خود جلب می نمایند زیرا آنها از مکان هایی غیرمنتظره یا از منشاء هایی غیر معمول بدست می آیند. " گارنت اَنتهیل* " (Anthill garnets) یکی از جالب توجه ترین این "گوهرهای نوظهور" می باشند.

یک گارنت اَنتهیل با رنگی تماشایی بدست آمده از گارنت ریج در نزدیکی دِنِهوتسوی (Dinnehotso) بخش آپاچی ایالت آریزونا. اندازه این سنگ بیضوی 5.7 در 7.6 میلیمتر بوده و وزن آن 1.02 قیراط می باشد. گارنت اَنتهیل بیشتر از یک قیراط کمیاب می باشند. (تصویر از Bradley J. Payne, G.J.G of TheGemTrader.com )

آنها به این دلیل " گارنت اَنتهیل " نامیده می شوند که در اطراف دهانه لانه های مورچه ها یافت می گردند. مورچه ها در هنگام حفاری های زیرزمینی خود با این گارنت ها برخورد، آنها را کشان کشان به سطح آورده و در آنجا رها می نمایند. باران، خاک ها را شسته، گارنت را در پائین تپه اطراف دهانه لانه رها می نماید. در این قسمت است که گارنت ها می توانند به تعداد زیاد تجمع یابند. همین امر سبب می گردد که یافتن آنها آسان باشد. جلای درخشان ورنگ قرمز آنها تضادی آشکار با خاک های پیرامون دارد.

Anthill]* از دو کلمه Ant به معنی مورچه و hill به معنای تپه ساخته شده است و در کل به معنای مورتَل یا تپه ى كوچك دور سوراخ مورچه می باشد [

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ششم دی ۱۳۹۲ساعت 22:49  توسط هومن حاجی کریمی  | 

گوهری اُرگانیک با برقی تماشایی از رنگ های رنگین کمان!

آمولیت چیست؟

آمولیت، نامی تجاری است که به مواد نازک صدف آراگونیت رنگین کمان سان  اطلاق شده که در دونمونه فسیل آمونیت منقرض شده (Placenticeras meeki and Placenticeras intercalare) یافت می گردد. دیگر اسامی کمتر متداول برای آمولیت "کَلسنیت" و "کوریت" می باشند. به آمولیت "صدف آمونیت" نیز گفته می شود.

هنگامیکه به نورهای بازتابیده شده از آمولیت با کیفیت گوهر نگریسته شود، نمایشی رنگین کمان سان تماشایی از خود نمایش می دهد. رنگ هایی که در یک سنگ منفرد دیده می شود ممکن است  تمامی گستره طیف مرئی بوده و یا تنها محدود به یک یا دو رنگ باشد. این نمایش رنگ، در شدت و زیبایی می تواند رقیبی برای نمونه های اپال و لابرادوریت با کیفیت عالی باشد.

سه آمولیت کوژتراش شده که  از مواد بدست آمده از سازند بِرپا (پنجه خرس) در معدن آمولیت آئورورا در استان آلبرتای کانادا ساخته شده اند. تمامی این نمونه ها، سه گانه هایی(triplet) با روکشی از کوارتز شفاف می باشند. اندازه دو نمونه مستطیلی 12 در 5 میلیمتر و اندازه نمونه بیضوی 10 در 8 میلیمتر می باشد.

آمولیت، ماده ای کمیاب است. تمامی تولیدات تجاری جهان از محدوده کوچکی در امتداد رودخانه "سنت ماری" واقع در جنوب غربی استان آلبرتای کانادا بدست می آید. در این محدوده دو شرکت معدنی در حال استخراج آمونیت از لایه نازکی در سازند "بِرپا" یعنی جایی که در آن فسیل های آمولیت یافت می گردند، می باشند.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم دی ۱۳۹۲ساعت 3:6  توسط هومن حاجی کریمی  | 

بزرگترین منبع گاز جهان که در زیر خاک های یخ زده و رسوبات اقیانوسی به دام افتاده است.

آیا هیدرات متان تغییر دهنده بعدی بازی انرژی است؟

درحالیکه گازطبیعی بدست آمده از شیل در حال تبدیل شدن به یک تغییر دهنده بازی انرژی جهانی است، محققان نفت و گاز درحال فعالیت برای توسعه فن آوری های نوین جهت تولید گازطبیعی از نهشته های هیدرات متان می باشند. اهمیت این تحقیق از این جهت است که تصور می گردد نهشته های هیدرات متان یک منبع هیدروکربنی بزرگتر از مجموع تمامی نفت ، گاز طبیعی و منابع ذغالسنگ جهان باشد. اگر این نهشته ها به گونه ای اقتصادی و کارآمد توسعه یابند، هیدرات متان می تواند مبدل به تغییر دهنده بعدی بازی انرژی گردد.

مقادیرعظیمی از هیدرات متان در زیر خاک های یخ زده شمالگان (Arctic)، زیر یخ های سرزمین جنوبی (Antarctic) و در نهشته های رسوبی امتداد حاشیه های قاره ای سرتاسر دنیا یافت گردیده اند. در برخی از قسمت های دنیا این نهشته ها به نسبت هر میدان گازی دیگر به مناطق پرجمعیت نزدیک ترند. این نهشته های نزدیک ممکن است کشورهایی را که در حال حاضر در زمره وارد کننده گاز طبیعی می باشند، از واردات خودکفا گرداند. یافتن این منبع و کشف راه هایی ایمن و اقتصادی برای توسعه آن ها چالش پیش روی محققان می باشد.

سمت چپ: یک مدل گلوله و میله (ball-and-stick) از هیدرات متان نشان می دهد که مولکول مرکزی متان بوسیله یک قفسه ای (cage) از مولکول آب محصور گردیده است. سایر مولکول های هیدروکربن مانند پنتان و اتان می توانند جایگاه مرکزی را در این ساختار اشغال نمایند. (تصویر از وزارت انرژی ایالات متحده). سمت راست: نمونه در حال سوختن هیدرات متان (تصویر از سازمان زمین شناسی ایالات متحده)

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائیدادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 13:2  توسط هومن حاجی کریمی  | 

عقیق رنگین کمانی

عقیق رنگین کمانی، عقیقی نازک لایه است که می تواند بواسطه پدیده "توری یا شبکه پراش" (diffraction grating)، رنگین کمانی از رنگ ها را ایجاد نماید.

تصویر شماره یک: دو نما از یک نمونه عقیق رنگین کمانی. عکس سمت چپ در نور معمولی گرفته شده و رنگ نور بازتابیده شده ازعقیق را نمایش می دهد. تصویر سمت راست، همان عقیق را با یک نور از پشت تابیده شده  به تصویر کشیده است. این نور از پشت تابیده شده، پدیده "توری پراش" یا اثر "رنگین کمانی" را آشکار می سازد. این پدیده زمانی که نور از میان لایه های بسیار نازک عقیق عبور می نماید، ایجاد می گردد. نمونه فوق که یک برش نازک از عقیق برزیلی است ، طول و عرض و ارتفاعی برابر با 25، 14 و 3 میلیمتر دارد.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۲ساعت 0:34  توسط هومن حاجی کریمی  | 

یک سنگ نگاشته (pictograph) ، طرح (drawing) یا نقاشی ای (painting) است که روی یک صخره ایجاد می گردد. سنگ نگاشته، بر روی سنگ حکاکی نمی گردد زیرا که در صورت حکاکی شدن، یک سنگ نگاره (petroglyph) خواهد بود.

غار دست ها (به اسپانیایی: Cueva de las Manos)، مجموعه ای از غارها درآرژانتین می باشند که انسان های باستانی بیش از 9000 سال پیش بر روی دیواره های آنها نقاشی نموده اند. دیواره ای که در عکس بالا دیده می شود یکی از چندین دیواره ایست که با تصاویر سايه نما (silhouette) از دست انسان پوشیده شده است. تصور می گردند که هنرمندان برای کشیدن این "تصاویر سایه نمای دست" ابتدا دستانشان روی دیواره غار نهاده، سپس با دمیدن رنگدانه های مایع از میان یک استخوان توخالی (مشابه یک اسپری رنگ)، رنگ را به دیوار می پاشاندند. این نقاشی ها به حدی با اهمیتند که "غاردست ها" (Cueva de las Manos) ناحیه پاتاگونیا در زمره میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده است. (تصویر  از edurivero )

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ساعت 20:35  توسط هومن حاجی کریمی  | 

تقدیم به سمانه

شیل، فراوانترین سنگ رسوبی است و در حوضه های رسوبی سرتاسرجهان وجود دارد.

شیل چیست؟

شیل یک سنگ رسوبی ریزدانه است که از فشردگی سیلت و ذرات کانیایی به اندازه رس شکل گرفته است که ما آنها را معمولاً گِل (mud) می نامیم. وجود چنین ترکیباتی شیل ها را در ردیف سنگ های رسوبی ای که تحت عنوان " گِلسنگ ها" (mudstones) نامیده می شوند، جای می دهد. شیل از دیگر گِلسنگ ها  بواسطه "لایه لایه " و "متورق" بودن، شناخته می شود. "لایه لایه" (Laminated) به این معنی است که سنگ از لایه های باریک بسیاری شکل گرفته است. "متورق" (Fissile) یعنی اینکه سنگ به آسانی به شکل قطعاتی در امتداد ورقه ها جدا می گردد.

شیل: شیل به قطعاتی با لبه های تیز می شکند. این سنگ، در گستره وسیعی از رنگ هایی مانند: قرمز، قهوه ای، سبز، خاکستری و سیاه ایجاد می گردد. شیل، معول ترین سنگ رسوبی است و در حوضه های رسوبی سرتاسر جهان یافت می گردد.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم آذر ۱۳۹۲ساعت 15:9  توسط هومن حاجی کریمی  | 

تقدیم به مادرم، دریای بی کران فداکاری

خصوصیات یک کانی با کیفیت گوهر که طی هزاران سال مورد احترام زیادی قرار گرفته است.

فیروزه چیست؟

فیروزه (Turquoise) یک کانی اُپاک یا تیره (opaque mineral) است که در رنگ های زیبای آبی، آبی- سبز و زرد- سبز شکل می گیرد. این کانی هزاران سال است که به عنوان یک گوهر، ارج نهاده شده است. مردمان باستانی آفریقا، آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی بدون ارتباط با یکدیگر و بصورت مستقل، فیروزه را به عنوان یکی از مواد ترجیح داده شده جهت تولید گوهر، مرصع کاری (inlay) و ساخت تندیس های کوچک تولید می نمودند.

از نظر شیمیایی، فیروزه یک فسفات آبدار مس و آلومینیم (CuAl6(PO4)4(OH)8·5H2) می باشد. با اینکه تنها کاربرد مهم آن ساخت جواهرات و اشیاء تزئینی است اما در این کاربرد بسیار محبوب بوده و میزان این محبوبیت به حدی است که در زبان انگلیسی کلمه "فیروزه ای" (turquoise) را به عنوان یک رنگ آبی- سبز مطابق با رنگ این سنگ بکار می برند. تعداد اندکی از کانی ها، رنگی بسیارمعروف، بسیار متمایز و تاثیرگزاردارند که نام کانی بگونه ای بسیار معمول مورد استفاده قرار گیرد. تنها سه کانی دیگر یعنی طلا، نقره و مس رنگی پرکاربردتراز فیروزه در زبان عامیانه دارند.

مجموعه ای از فیروزه و تکه های مرصع کاری آرژیلیت نارنجی مردمان باستانی پوئبلو (Anasazi: آناسازی) که از پارک ملی تاریخی چاکو کانیون (Chaco Canyon) بدست آمده است. سن این قطعات که به حدود 1020- 1140 میلادی برمی گردد، مواد مرسوم مورد استفاده در مهره چاکُنی باستانی و صنعت مرصع کاری را نمایش می دهد. (تصویر the National Park Service)

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۲ساعت 13:8  توسط هومن حاجی کریمی  | 

عمر دانه برف در ارتفاع بالای زمین شروع می شود و اگر خیلی خوش شانس باشد ممکن است که به زمین برسد.

یک ذره بسیار کوچک در ارتفاع بالای جو زمین

یک دانه برف زمانی به وجود می آید که یک دانه ریز خاک یا گَرده (pollen) بگونه ای تصادفی با بخار آب در جو زمین تماس پیدا می کند. بخار آب، این ذره ریز را فراگرفته و به شکل یک ریزبلوریخی، منجمد می کند. این بلور ریز "دانه ای" (seed) خواهد بود که دانه برف از آن رشد خواهد نمود.

عکسی از یک دانه برف که ساختار بلورین هگزاگونال (شش وجهی) یخ را نشان می دهد. همین ساختار بلورین است که یخ را "کانی" می سازد. (تصویر از سازمان ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده)

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۲ساعت 17:6  توسط هومن حاجی کریمی  | 

یک دیسک سخت (hard drive) مهر و موم شده در هلیم در قیاس با دیسک سخت معمولی، مزیت های اجرایی فوق العاده دارد.

دیسک سختی که در یک محیط هلیمی کار می کند مزیت های بیشماری نسبت به دیسک سختی دارد که در هوا کار می کند. (تصویر از iStockphoto, deepblue4you )

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آبان ۱۳۹۲ساعت 14:20  توسط هومن حاجی کریمی  | 

روش هایی بکارگرفته شده جهت افزایش تولید و رسیدن به اهدافی که با چاه های عمودی قابل دستیابی نیستند.

حفاری جهت دار چیست؟

با اینکه اغلب چاه هایی که برای بدست آوردن آب، نفت، گاز طبیعی، کسب اطلاعات و سایراهداف زیرسطحی حفاری می گردند، چاه هایی عمودی اند و مستقیماً به درون زمین حفاری می شوند اما با حفاری زاویه دار می توان اطلاعات، اهداف و مخازن را بگونه ای کسب، حاصل و تحریک نمود که انجام آنها با یک چاه عمودی امکانپذیر نباشد. در این صورت، توانایی هدایت دقیق چاه در مسیرها و زوایایی که دور از مسیر عمودی باشد، یک توانایی ارزشمند خواهد بود.

هنگامیکه حفاری جهت دار با فرآیند "شکست هیدرولیکی" همراه می گردد، برخی از واحدهای سنگی که در هنگام حفاری عمودی غیر مولد (unproductive) بودند، می توانند تبدیل به تولید کننده هایی باورنکردنی از نفت یا گاز طبیعی گردند. مثال هایی از این دست "شیل مارسلوس" (Marcellus Shale) در حوضه آپالاشین و ساختار باکِن (Bakken Formation) در داکوتای شمالی می باشند.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۲ساعت 11:18  توسط هومن حاجی کریمی  | 

با نهایت احترام تقدیم به عزیزانم نغمه سلیقه و مجید ایاسی

کوارتزی دورنگ با کیفیت گوهرین، شکل گرفته از آمیتیست و سیترین

آمترین هایی زیبا با کیفیت گوهرین. سنگ میانی، یک جداشدگی سنتی 50/50 از آمتیست و سیترین می باشد. سنگ های سمت چپ و راست، برش هایی هنرمندانه اند که به نور اجازه ورود داده تا با گذر از میان آمتیست ارغوانی و سیترین زرد رنگ به نارنجی زیبا، سرخ (magenta)، صورتی (peach) و گستره ای از دیگر رنگ ها در آید. (تصویر از Minerales y Metales del Oriente S. R. L. and Ametrine.com )

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم آبان ۱۳۹۲ساعت 19:40  توسط هومن حاجی کریمی  | 

نورهای شب هنگام حاصل از حفاری و سوختن گاز طبیعی، این میادین نفتی را از فضا قابل رویت می سازد.

تمامی این عکس ها در ماه های آوریل و اکتبر سال 2012 توسط ماهواره سومی (Suomi) سازمان ناسا گرفته شده اند.

سازند باکِن (Bakken)- شمال داکوتا و کانادا

"سازند باکن" (Bakken) سبب ایجاد یک پِلی (play) غیرمعمول نفت و گاز طبیعی در داکوتای شمالی و کانادا می شود. محصول اصلی، نفت است اما اغلب چاه ها، گازطبیعی ای که بازار محلی، گزینه های ذخیره (storage options) یا خطوط لوله اندکی دارد را نیز تولید می نمایند که عمدتاً سوزانده می شوند.

*نفت غیرمعمول (unconventional oil): نفتی که بر خلاف نفت معمولی (conventional) که از چاه استخراج می گردد بواسطه بکارگیری تکنیک هایی، تولید می گردد.

* پِلی نفتی یا پِلی (Petroleum Play) گروهی از میادین نفتی در یک منطقه اند که بوسیله رویدادهای زمین شناسانه مشابهی کنترل می گردند.

لطفاً برای مطالعه ادامه متن روی "ادامه مطلب" کلیک نمائیدادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ساعت 19:32  توسط هومن حاجی کریمی  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر