اکتشاف معدن زمین شناسی اقتصادی(لاهیجان)

وبلاگ فارغ التحصیلان اکتشاف معدن و زمین شناسی اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان

1- مقدمه

یکی از اختصاصت روش های اکتشاف عناصر پرتوزا استفاده از تکنیک های خاص، با صحت و دقت بالا به منظور شناسایی اورانیوم می باشد و این مرحله از مهمترین مراحل اکتشاف اورانیوم می باشد. روش آمار کلاسیک با استفاده از محاسبه پارامترهای آماری به تهیه نقشه جدایش جوامع آنومالی می پردازد. معیار این جداسازی براساس مقادیر حول میانگین داده های رقومی کل منطقه می باشد. این روش ها در اولین مرحله اکتشاف برای منطقه شرق گیلان به کار گرفته شده است. اکتشاف منابع اورانیوم به عنوان اولین حلقه در زنجیره چرخش تولید سوخت هسته ای مورد نیاز نیروگاه های اتمی از اهمیت به سزایی برخوردار است[3بنابراین شناسایی و بررسی منابع و ذخایر اورانیوم و سایر مواد با کاربرد هسته ای در سطح کشور نیاز صنعت هسته ای کشور به منظور تامین موا اولیه سوخت هسته ای است. در کنار بهره گیری از توان انرژی عناصر پرتوزا از طریق شناسایی و اکتشاف این عناصر، مهمترین فاکتوری که باید مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد آثار زیست محیطی عناصر رادیواکتیو در چرخه زندگی منطقه است. این مساله از این نظر حائز اهمیت است که جدای مزایای مختلف عناصر رادیواکتیو وجود این عناصر در دوزهای مختلف در منطقه می تواند آثار متفاوتی بر اساس شدت دوز بدهد و این آثار از جهش های ژنتیکی ساده تا از بین بردن موجودات زنده می تواند در چرخه زندگی منطقه تامین گذار باشد.

2- موقعیت جغرافیایی منطقه

منطقه مورد مطالعه این مقاله محدوده شرق گیلان است که از لحاظ تقسیمات زمین شناسی در برگه 50000/1سیاهکل یکی از چهار برگه 50000/1نقشه زمین شناسی 100000/1 رشت بوده که در شمال غرب ایران در جنوب شرقی استان اردبیل و شمال شرقی استان گیلان در بین عرض های جغرافیایی 37 درجه و 37 دقیقه و 15 ثانیه شمالی و طول های جغرافیایی 49 درجه و 50 دقیقه شمال شرقی واقع شده است. وسعت تقریبی محدوده مورد مطالعه حدود 700 کیلومتر مربع می باشد. راههای دسترسی به این ناحیه از طریق راه آسفالته درجه یک اصلی کناره دریای خزر و نیز مسیر راه آسفالته درجه یک اصلی قزوین – بندر انزلی می باشد و شهر اصلی در محدوده مورد مطالعه شهر لاهیجان می باشد.

مهمترین شهرهای دیگر ناحیه مورد مطالعه عبارتند از : سیاهکل، آستانه اشرفیه و کوچصفهان.

 توپوگرافی این ناحیه در اکثر نقاط دارای تغییرات ارتفاعی شدید ولی بطور محدود در قسمت های جنوب و جنوب شرقی محدوده توپوگرافی ملایم تری دارند. در شکل (1) موقعیت جغرافیایی منطقه در تقسیمات نقشه های زمین شناسی 50000/1 و 100000/1 داده شده است.

 اولین مرحله از این تحقیق با تهیه نقشه های موجود و بررسی آنها از نظر موقعیت جغرافیایی،راههای دسترسی به  محدوده، ساختارهای مختلف زمین شناسی، واحد های متنوع سنگی موجود در منطقه و بررسی خطوط هم شدت ارتفاعی لازم است تا در ابتدا با تهیه اطلاعات و داده های اکتشاف ژئوفیزیک هوایی، داده های مربوط به عناصر پرتوزای طبیعی شامل اورانیوم، توریوم و پتاسیم به صورت فایل های رقومی برای محاسبات و تحلیل های آماری آماده گردد تا با ارائه مدلهای ریاضی روی دانسته های فوق و تعبیر و تفسیر آنها و در  نهایت رسیدن به بهترین مناطق مستعد، مینرالیزاسیون کانساهای پرتوزا و اولویت بندی مناطق بدست آمده  پرداخته شود. با داشتن اطلاعات زمین شناسی موجود و نقشه های رادیومتری، مهمترین و اصلی ترین مرحله تحقیقات، تعیین انومالی ها می باشد. اساس و ابزار مورد استفاده در این مقاله برای بدستآوردن ناهنجاری های عناصر پرتوزا، داده های ژئوفیزیک هوایی رادیومتری منطقه سیاهکل در مختصات مشخص شده می باشد. تعداد این داده ها برای هر عنصر دروسعت 614 کیلومترمربع برگه 50000/1، 44711 داده می باشد. بعد از آماده سازی داده ها درواقع اولین مرحله کاری برای طی مرحله بعدی انجام پذیرفت و داده های دیجیتالی برای انجام محاسبات آماری وادامه کار جهت ارائه مدل های ریاضی برای مشخص کردن محدوده های داغ و ناهنجارمشخص و در قالب فایل های عددی ساماندهی شد.

ضیاء ظریفی، افشار، مجله زمین و منابع پیش شماره اول، زمستان 1387 

 

  

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 9:55  توسط هومن حاجی کریمی  |